projekt domu – indywidualny czy gotowy?

  • Authorhiko
  • Date 17 Luty 2015
  • CategoryArchitektura
projekt indywidualny domu w Paniówkach

projekt indywidualny domu w Paniówkach

Z takim pytaniem przychodzi do nas większość klientów.

My odpowiadamy jednogłośnie: INDYWIDUALNY!!!!

Jeżeli klient decyduje się budować dom własnymi siłami to nie ma sensu kupować projektu, który nie spełnia jego wymagań funkcjonalnych i estetycznych.

Projekty typowe tzw katalogowe trzeba niemalże w 100% zawsze dostosowywać do potrzeb klienta i możliwości jego działki. Takie dostosowywanie nigdy nie jest idealne ponieważ architekt musi to zrobić w ramach możliwości konstrukcyjnych danego projektu, a także musi mieć na uwadze zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla danej działki lub wytycznych warunków zabudowy oraz przepisów budowlanych. Bardzo często zdarza się, że pomieszczenia w takich projektach są źle usytuowane względem stron świata ale kupując projekt typowy nie ma możliwości „wymyślania”, trzeba przyjąć w wielu przypadkach to co się kupiło. Poważnym problemem takich projektów jest brak odpowiedniej kotłowni. Jeżeli klient kupujący projekt typowy wie od początku, że będzie miał kotłownię węglową to już ma problem. W większości projektów typowych kotłownie przewidziane są pod piecyki gazowe. Bardzo często brakuje tam miejsca na bojler, a o odkurzaczu centralnym można pomarzyć, bo po prostu nie ma go gdzie powiesić. Garaże w projektach katalogowych są przeważnie takie małe, że po schowaniu w nich rowerów większe auta typu sedan, kombi już do niego nie wchodzi. Stąd w naszym polskim krajobrazie pełno wszędzie „chlewików” i budek różnego rodzaju na rzeczy, które najlepiej byłoby schować w garażu lub wygodnym pomieszczeniu gospodarczym przy kotłowni. Kolejna rzecz rzucająca się w oczy przy oglądaniu projektów w katalogu – obok wizualizacji dużego domu jest cyfra m2, jakaś taka niewielka, przeważnie około 120m2 – tylko trzeba się bardziej przyjrzeć, żeby dostrzec że jest napisane, że to powierzchnia mieszkalna – a gdzie gospodarcza? Po zsumowaniu całości i tak wychodzi ok. 200m2, ponieważ w każdym budynku są pomieszczenia, które muszą być i których nie da się usunąć!! Teraz podstawowy aspekt kupowania przez ludzi przypadkowych projektów: super cena, cena promocyjna, jednym słowem promocja, sale na projekt domu. I kupują, a potem i tak się okazuje po wizycie u architekta, że trzeba zapłacić jeszcze za mapę do celów projektowych, badanie geotechniczne (u nas na śląsku na terenach górniczych jest to wymóg), za wykonanie rysunku zagospodarowania terenu, projekt zabezpieczeń konstrukcji budynku w związku z eksploatacją górniczą, projekt zjazdu i przyłączy i co najważniejsze za próby dostosowania projektu pod swoje indywidualne potrzeby, które architekt wykonuje czerwonym cienkopisem – TRAGEDIA!!!!. A wszystkie te problemy za cenę parę tysięcy mniej niż projekt indywidualny, uszyty na miarę, dostosowany do działki, stron świata i warunków wszystkich gestorów. I czym jest te parę tysięcy złotych w całym koszcie budowy domu? Niczym tak naprawdę, drobnym wydatkiem, który zaważy na tym czy będzie nam w domu komfortowo, czy też całe życie będziemy truć wszystkim dookoła, ze drugi dom to byśmy wybudowali zupełnie inaczej.

Tak więc zapraszam do HIKO pracowni projektowej po projekty indywidualne – przykłady tutaj

 

Marta

Write a comment


5 + dwa =

Latest comments

  • Tomasz Lis 7 lat ago

    Witam,

    W przyszłym roku razem z żoną chcemy rozpocząć budowę domu jednorodzinnego w Bieruniu Nowym. Jako że jesteśmy młodym małżeństwem zależy nam na niskim koszcie budowy, ale nie chcemy rezygnować z energooszczędzności by koszty ogrzewania w zimę były na racjonalnym poziomie. Wiemy że najważniejszym elementem ograniczenia kosztów budowy i uzyskania większej energooszczędności jest prosta bryła domu w kształcie prostokąta. Dom ma mieć około 100 do maksymalnie 120m2, być parterowy, niepodpiwniczony, z wiatą na samochód. Naturalnie w wzwiąku z powyższym, bardziej składanimy się ku budowie metodą gospodarczą.

    Prosimy o ofertę na wykonanie projektu indywidalnego domu wraz z projektem zagospodarowania działki.

    Pozdrawiamy, Tomasz i Ewa Lis