hiacynty w HIKO

HIKO AKCJA NA WIOSNĘ W OGRODZIE

  • Authorhiko
  • Date 16 Marzec 2015
  • CategoryOgród

hiacynty w HIKO

Został miesiąc AKCJI w ogrodzie, potem trochę się zwalnia.

Wiosenna pielęgnacja – najważniejsza. Dlaczego? Czego teraz nie zrobimy to będzie nam szpeciło później w ogrodzie. Tak powiedziałabym najprościej :)

Najważniejsze czynności, które trzeba zrobić to:

  1. GRABIENIE
  2. NAWOŻENIE
  3. ZWALCZANIE CHORÓB
  4. PRZYCINANIE, OBCINANIE
  5. SADZENIE

Reszta to niuanse, od których nie zależy być albo nie być.

  1. GRABIENIE – są czynności za którymi nie przepadam. Jest to m.in. grabienie. Ale jak mus to mus. Grabic warto, szczególnie trawnik. Pozbywamy się wtedy zeschniętych źdźbeł i pozostałości liści z zeszłego roku i dodatkowo poprzez przerywanie darni ułatwimy dostęp powietrza, wody, składników odżywczych do korzeni traw, dzięki czemu będą się lepiej krzewiły. Jeżeli jesteśmy posiadaczami dużego trawnika warto wypożyczyć w pobliskim centrum ogrodniczym machaniczny wertykulator. Niektóre z nich mają kosz i od razu zbierają resztki darni, dzięki czemu tradycyjne grabienie nie będzie już konieczne (to jest pocieszające :)
  2. NAWOŻENIE – wiosną nawozimy wszystko co się da, bo inaczej rośliny nie będą rosły pięknie, nie będą kwitły tak jak powinny, nie będą miały odpowiednio wybarwionych liści itd.. Nawożenie to najprościej mówiąc „dokarmianie roślin” niezbędnymi pierwiastkami: mikro i makroelementami. Nawozy są różne. Nie będę się tutaj zagłębiać jakie. Po wizycie w sklepie ogrodniczym i zapoznaniu się z różnorodnością nawozów (nawóz do trawnika, do iglaków, różaneczników, hortensji, róż, borówek, malin itd…) i ich cen wielu moich klientów rezygnuje z zabiegu nawożenia ze względu na kwotę jaką muszą na niego przeznaczyć. Podpowiem krótko jakich użyć żeby nie pozostawić ogrodu bez tego zabiegu. Ja w swoim ogrodzie wiosną używam mieszanki polifoski i saletry amonowej zmieszanej 50% x 50%. Ilość – tak, żeby było lekko poprószone wokół roślin i na trawniku. Rośliny preferujące kwaśne podłoże np.: borówki, azalie, różaneczniki nawożę nawozem zakwaszającym zawierającym zwiększoną dawkę siarczanu amonu.
  3. ZWALCZENIE CHORÓB – opryskiwacze w dłoń!!!! Tutaj moja wiedza jest trochę skąpa ale cały czas ją poszerzam. Wiosną zanim pękną pąki należy opryskać drzewa owocowe. Wiosną bardzo waży jest oprysk brzoskwini przeciwko Kędzierzawości liści brzoskwini. W zasadzie to jest już ostatnio dzwonek żeby oprysk wykonać, ponieważ jak pękną paki to będzie już za późno. Wykonujemy oprysk preparatem SYLLIT w taki sposób żeby roślina była cała „zmoczona” preparatem. Jeżeli tego nie zrobimy drzewo będzie rosło wolniej. Liście będą czerwieniały i usychały. Roślina nie wyda owoców. Inne opryski (przeciwko chorobom grzybowym i szkodnikom) wykonuje się później jak zaczną pękać pąki i po kwitnieniu. Ale o tym w skrócie w późniejszym terminie.
  4. PRZYCINANIE OBCINANIE DZIELENIE

 

– wycinamy wszystkie zeschnięte zeszłoroczne, nadziemne części bylin i traw ozdobnych.

– wycinamy wszystkie przemarznięte martwe pędy krzewów i drzew.

– przycinamy drzewa i krzewy owocowe.

– obcinamy, a w zasadzie tniemy mocno (ok. 2/3 długości pędów) krzewy kwitnące na pędach tegorocznych czyli te które zaczynają kwitnąć dość późno – od VII. Są to m. in buddleje, hortensje bukietowe, róże, lawendy, niektóre odmiany powojników, tawuły. UWAGA!!! Roślin kwitnących wiosna nie obcinamy ponieważ kwitną na pędach zeszłorocznych. Jak je przytniemy to obetniemy im kwiaty!!!!

– przycinamy żywopłoty liściaste.

– przycinamy o minimum 3/4długosci (co drugi rok) moje ulubione derenie, tak by się pięknie rozkrzewiły i wydały mnóstwo nowych pięknych wybarwionych pędów zimą.

– przycinamy pięciorniki jeżeli utraciły pokrój lub zbytnio się rozrosły.

– formujemy korony drzew niepłaczących czyli unikamy cięcia: brzóz, klonów, grabów, orzecha włoskiego, aktinidii i winorośli.

– byliny lata i trawy ozdobne możemy teraz wykopać, podzielić i rozsadzić lub nadmiar podarować komuś w prezencie.

Najlepszy sprzęt do cięcia to sekatory firmy FELCO (link tutaj)

 

5. SADZENIE - odkąd rośliny produkowane są w pojemnikach sadzić rośliny można w każdym okresie jak tylko nie ziemia nie jest zamarznięta. ALE!!! Wiosna i jesień to nadal najlepsze okresy do sadzenia roślin. Szkółki i punkty ogrodnicze posiadają największą ofertę sprzedaży roślin. Można kupić właśnie w tym okresie rośliny z gołym korzeniem, które są tańsze i lepiej się przyjmują. Tak więc wiosną projektujemy, komponujemy i sadzimy tak, by od następnych miesięcy w ogrodzie coraz więcej się działo!!!!!

 

PRZEBRNĘŁAM!!! Mam świadomość, że informacje które przedstawiłam to kropla w morzu informacji na temat marcowego gardeningu, ale mam nadzieję, że kogoś zainspirowałam choć trochę do wiosennego działania w ogrodzie.

P.S. Ja dodatkowo w tym tygodniu wysieję do ogrodu groszek pachnący i posadzę w donicach bratki, prymulki i stokrotki, dzięki którym pokoloruję szaroburą przestrzeń za oknem.

Marta

Write a comment


siedem + = 9