Pracownia

Architektoniczna

HIKO projekt domu Gliwice

HIKO – skąd czerpiemy inspiracje?

  • Authorhiko
  • Date 31 Lipiec 2020
  • CategoryArchitektura

Dużo ostatnio czytam w celu poszukiwania inspiracji do swojej pracy. Kiedyś głównie przeglądałam pinterest, aktualne nagrody z zakresu architektury, portale publikujące najnowsze realizacje… Od dwóch lat tylko rzucam okiem na te źródła. Skupiam się na słowie i czytam, czytam, czytam i naczytać się nie mogę. Zagłębiam naturę człowieka tak, by stwarzać wokół niego terytorium przyjazne. Ostatnio natknęłam się na fragment wypowiedzi Dalajlamy pełen rozważań na temat osiągania spokoju. Taka prosta zasada, a jakże prawdziwa.

Wszystko co nas spotyka zmusza nas niejako do działania w celu osiągania spokoju.

Kiedy zaczęłam nad nią myśleć odkryłam, że nawet piątkowe sprzątanie domu, koszenie trawy, jest tylko po to, by w spokoju przeżyć weekend. Zaczęłam z ciekawości mierzyć sobie poziomy stresu w różnych sytuacjach i sprawdzać kiedy poziom spada. Sytuacji stresowych mam wiele, nawet głód doprowadza mnie do stresu, który skutecznie niweluję np.: obiadem :).

Dążenie do spokoju to siła, która zmusza nas do działania. Ta sama siła w jakiś sposób sprowadza do nas klientów. Pani X z Panem Y trafili do nas jakiś czas temu z zamiarem wybudowania domu. Przynieśli dom wzorcowy, wyszukany w bogactwach Internetu – niejako wymarzony. Adaptowaliśmy go do działki klientów i coś nie grało… nie dawało spokoju nam wszystkim zainteresowanym. Po analizie parceli, jej ustawieniu względem wjazdu, otaczającego krajobrazu, stwierdziliśmy, że musi wyglądać zupełnie inaczej. Z duszą na ramieniu zaprezentowaliśmy szkice, które wg nas wykorzystują atuty przestrzeni w jakiej ma stanąć i niwelują niedogodności tak, by mógł na niej stanąć dom, w którym ma toczyć się spokojne życie, w którym człowiek nabiera sił do życia. Nie trzeba było długo prezentować zmian. W zasadzie wystarczyło klientom krótkie spojrzenie na projekt domu i od razu zdecydowali, że ten kierunek jest odpowiedni. Zrezygnowali z wybranej i wyszukanej typówki.

Nie jest to jedyny przypadek. Jest ich coraz więcej. Zauważam, że nasi klienci są bardzo świadomi własnych potrzeb… albo tylko tacy do nas trafiają?

HIKO projekt domu Gliwice HIKO projekt domu Paniówki HIKO projekt domu Mikołów

 

Tekst: Marta Hirsz – Architekt Krajobrazu

Koncepcja domu:

Paweł Hirsz – Architekt

Krystyna Sikora – Architekt

Write a comment


6 − cztery =

Latest comments

  • Bartłomiej Handke 2 lata ago

    No Panie inżynierze, to to jest to !
    Ona budynki są piękne z klimatem nowoczesności i małomiasteczkowej natury – w pozytywnym słowa znaczeniu ! Spokojne, wyważone, piękne budownictwo, projektowanie. Też bym taki chciał. Taki dom, taki projekt i jego wizualizacja… To już podlega pod sztukę. Gratuluję przyszłym właścicielom że spotkali na swojej drodze rozwijającego się architekta. Pozdrawiam, H.B.