Pracownia

Architektoniczna

grafika HIKO2

Kupujesz działkę, wynajmujesz lokal, planujesz inwestycję – HIKO RADZI – skonsultuj to z ARCHITEKTEM!!

  • Authorhiko
  • Date 15 Kwiecień 2015
  • CategoryArchitektura

Coraz więcej klientów trafia do nas z problematyczną działką czy też budynkiem, który kupili bądź wynajęli i okazuje się, że teraz mają same problemy. Opiszę kilka standardowych sytuacji, których warto uniknąć zasięgając porady u architekta.

Kiedy warto zasięgnąć porady u architekta?

Przed zakupem działki. Dlaczego? Ponieważ trzeba sprawdzić kilka rzeczy, po pierwsze czy dana działka objęta jest Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Jeżeli nie jest to trzeba sprawdzić czy dla danej działki jest możliwość uzyskania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. W tej sprawie najlepiej obeznany jest architekt – NIKT INNY!!!

W sytuacji terenów nieobjętych Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego znalazła się od 09.04.2015r. Gmina Gierałtowice. Każda inwestycja (z wyjątkiem inwestycji celu publicznego) wymagać będzie uzyskania decyzji o warunkach zabudowy. Aktualnie przed zakupem każdej działki w gminie warto poradzić się architekta czy warto i czy będzie możliwość budowy na niej, żeby się nie okazało że „kupiliśmy działkę wnukom” :), ponieważ wg aktualnie obowiązującego prawa nie ma możliwości zabudowy mimo, iż jeszcze przed 9 kwietnia była.

Jeżeli działka, którą kupujemy jest szczęśliwie objęta Miejscowym Planem warto przeanalizować zapisy tego planu, czy np. da się na niej wybudować dom o jakim marzymy. Kilku naszych klientów w związku z zapisami MPZP np. o niestosowaniu dachów płaskich musiało zrezygnować z wymarzonej bryły budynku.

Po za zapisami miejscowego planu, warto sprawdzić, czy lokalizacja działki jest dobra w sensie czy jest uzbrojona tzn: czy jest tzw. prąd, woda, gaz, kanalizacja, a jeżeli nie ma to jakie są możliwości dostarczenia powyższych mediów czy też możliwości rozwiązań alternatywnych. Kolejną sprawą jest dostęp do drogi publicznej, bez którego nie uzyskamy pozwolenia na budowę. Warto też przeanalizować nasłonecznienie na działce i możliwość lokalizacji poszczególnych pomieszczeń w domu względem stron świata. Tutaj częstym problemem jest wjazd na działkę od południa, który przy wąskiej, małej działce i garażu wbudowanym może znacznie „zaciemnić” wnętrze domu. Trzeba też wiedzieć jaki jest rodzaj użytku na naszej działce. Jeżeli jest to rola I, II, III klasy to przy wyłączeniu z produkcji rolnej może zostać nam naliczona spora opłata, z którą niekoniecznie każdy się liczy (tyle o ile w ogóle będzie to wyłączenie możliwe).

Kolejnym problemem, który ostatnio dość często pojawia się, to wynajem lokalu pod wymarzoną inwestycję, który w rezultacie nie spełnia wymogów określonych w przepisach. Większość klientów, którzy do nas przychodzą już z wynajętym na kilka lub nawet czasami na kilkanaście lat lokalem, wynajęło go po konsultacji z pracownikami różnych instytucji. Przychodzą do nas i oczekują, że będziemy wręcz naginali prawo. Nie da się nagiąć prawa, ale da się wystąpić o odstępstwo – ale to ponosi za sobą często duże nieprzewidziane koszty.

Tak więc proszę wszystkich , konsultujcie swoje plany inwestycyjne u architektów!!!!!!! Nie jest to duży koszt – jak wizyta u lekarza – a możemy dzięki temu uniknąć nietrafionej lokaty pieniędzy i wielu stresów.

Write a comment


− 1 = dwa