Pracownia

Architektoniczna

Strażnica OSP PANIÓWKI

Budynki Usługowe

PROJEKT BUDYNKU UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ – STRAŻNICY OSP

wraz z salami (bankietową i klubową) oraz zespołem pomieszczeń kuchenno-sanitarnych

Projekt: 2018
Realizacja: w najbliższej przyszłości
Lokalizacja: Paniówki
Powierzchnia użytkowa: ok.800,00m2
Klient: OSP Paniówki

Budynek strażnicy i jego symboliczna rola w tradycji i historii miejscowości wiejskich powinny jednoznacznie kojarzyć się z funkcją jaka mu zostanie powierzona. Dodatkowo lokalizacja obiektu przy wjeździe do sołectwa zobowiązuje aby stał się on swoistą bramą, dominantą przestrzenną, charakterystycznym punktem lokalizacyjnym.
Budynek zaprojektowany został jako wolnostojący, trójkondygnacyjny, zwieńczony stropodachem. Dwie pierwsze kondygnacje mają charakter użytkowy, trzecia, znajdująca się
w charakterystycznej wieży strażniczej, stanowi kondygnację techniczną dla zabudowy urządzeń HVAC (systemy wentylacji mechanicznej, klimatyzacji. Na parterze zlokalizowano pomieszczenia podstawowe Ochotniczej Straży Pożarnej – garaż z warsztatem, pomieszczenia magazynowo – składowe oraz zespół pomieszczeń przebieralni z umywalnią, salę narad z zapleczem socjalnym i biuro. Parter to również dostępna z zewnątrz kotłownia wraz z pomieszczeniami przyłączy obsługująca cały budynek. Na parterze znajdują się klatki schodowe – jedna umieszczona w hallu wejściowym wraz z windą, druga ewakuacyjna.
Pierwsze piętro stanowi kondygnację użytkowo – reprezentacyjną o charakterze klubowo – restauracyjnym. Największym elementem jest sala bankietowa wraz z zespołem pomieszczeń kuchennych, magazynowych, sala klubowa z zapleczami tematycznymi, loggia widokowa oraz pomieszczenia sanitarne ogólnodostępne umieszczone w hallu.