Pracownia

Architektoniczna

Szkółka Kostka Chudów

HIKO apeluje!!

  • Authorhiko
  • Date 2 Październik 2019
  • CategoryOgród

Uwielbiamy rodzinnie opychać się owocami. Już dawno temu pisałam na temat uczenia moich dzieci jedzenia owoców LINK . Prawdę mówiąc samo przyszło, dlatego że u nas rosną wszędzie :)

Owocowe drzewa i krzewy były zawsze koło domu. Tak zostałam wychowana i tak są wychowywane moje dzieci i mam nadzieje, że jak tylko będą miały kawałek miejsca do ich posadzenia to to zrobią.

Nie wyobrażam sobie mojego własnego otoczenia bez drzew i krzewów owocowych. Począwszy wiosną od truskawek, z których robię dżemy z odrobiną masła nadającego przetworowi smak umami, bez których moje dzieci nie wyobrażają sobie naleśników, czereśni które najlepiej smakują prosto z drzewa i w kompotach zimą, brzoskwiń i moreli z których dżemy z nutą amaretto czarują na twarożkach i w ciastach (szczególnie tortach), agrestów i porzeczek najlepszych w postaci dżemu i w mocniejszym wydaniu, malin i jeżyn bez których soku zimowa herbata wiele traci, śliwek jabłek, gruszek – jesiennych witaminowych dobroczyńców na surowo, w kompotach i konfiturach. Jest jeszcze jeden owoc bez którego od 5 lat nie wyobrażam sobie późnego lata i wczesnej jesieni, dzięki któremu sok tłoczony u nas w domu ma niepowtarzalny smak… czyli gruszek azjatyckich. Trochę wyglądem przypomina jabłko, a smakiem trochę gruszkę…? Kiedy daję komuś spróbować muszę ostrzegać, by się nie oblał słodkim sokiem, który wręcz wypływa już po ugryzieniu. Niesamowicie soczysty i słodki owoc! Wystarczy parę sztuk w zmieszaniu z warzywami lub innymi owocami z aktualnego asortymentu ogrodowego i w rezultacie powstaje niezwykle aromatyczny, słodki cudowny sok. Dzięki soczystości gruszy można już z paru sztuk zrobić ilości dla sporego stada smakoszy.

Oprócz niesamowitego dobrodziejstwa roślin owocowych dla nas ludzi, drzewa i krzewy owocowe są niezwykle pożyteczne. Ich kwiaty są zapylane przez pszczoły, a więc dodatkowo są miododajne i powodują zwiększanie populacji zapylaczy w przyrodzie, a o produkcji tlenu chyba nie muszę wspominać!

Jako Architekt Krajobrazu głęboko poruszony zmianami w środowisku naturalnym, a także jako mama, żona, koleżanka, znajoma, sąsiadka, mieszkanka planety Ziemia…  POLECAM i APELUJĘ do wszystkich właścicieli skrawka ziemi: Sadźmy drzewa i krzewy owocowe na pożytek ludzi, zwierząt i całego świata!!!

 

A gdzie można je kupić? No jak to gdzie ??!! W szkółce Kostka w Chudowie link

Marta Hirsz – Architekt Krajobrazu

Write a comment


+ 5 = jedenaście