Pracownia

Architektoniczna

lipa drobnolistna w Chudowie

LUDZIE sadźcie DRZEWA!

  • Authorhiko
  • Date 7 Wrzesień 2017
  • CategoryKrajobraz Ogród

Mój dziadek po wybudowaniu domu, posadził drzewo – lipę drobnolistną (Tilia cordata). Posadził ją pomiędzy zabudowaniami gospodarczymi w centralnym miejscu (pomiędzy domem, oborą i stodołą).

Na początku LIPA podobno nie miała lekko…trochę męczyły ją koty, potem się jej dostało od mojej cioci piłą do drewna (blizny zostały do dziś) ale dała radę.

Jak trochę podrosła i dała trochę cienia stanął pod nią dębowy stół i dwie ławy…i tak stoi do dziś będąc miejscem rozmów i dyskusji wielu pokoleń.

Kiedy lipa miała około 20 lat urodziłam się ja. Moje pierwsze zdjęcia były właśnie pod nią, kiedy leżę na brzuszku jako 3 miesięczny bobas na stole w jej kojącym cieniu. Rok później wisiała na niej huśtawka dla mnie – taki drewniany koszyk…pamiętam ją… miała bordowe kulki. Pod lipą działo się całe nasze życie. Dziadek i tata odpoczywali pod nią po pracy. W ciepłe dni z gośćmi piło się w jej cieniu kawę i delektowało świeżym ciastem mojej mamy. Pod nią „szkubało” się kury i „modziki”, jadło obiady w ciepłe dni. W jej cieniu odpoczywaliśmy, rozmawialiśmy, pracowaliśmy, spędzaliśmy wspólnie cudowne niezapomniane rodzinne chwile…

Od posadzenia lipy minęło już prawie 60lat. Teraz w jej cieniu powstał domek na drzewie z placem zabaw…no i stół i ławy dalej stoją. Tylko w związku z wiekem jest na niej więcej zwierząt…olbrzymie ilości ptaków (sikory, dzięcioły, wróble) w ilościach przeogromnych.

Mój dziadek który ma 90lat zainstalował na niej kilka karmników…karmi dzień w dzień ptaki orzechami. Dalej wszyscy siadają pod nią i rozmawiają…odpoczywają.

Nikt nigdy nie powiedział, ze lipa śmieci, że ptaki „smolą”, że pszczoły latają i żądlą, że zacienia pomieszczenia w budynku…

Tej wiosny posadziłam swoją lipę. Dostałam ją od dziadka.  Mam nadzieję, że powielę cudowne chwile i wspomnienia związane z drzewem z rodzinnego ogrodu.

Ludzie sadźcie drzewa! Zakończcie stereotypowe myślenie, że duże drzewo to problem.

A może wcale nie trzeba będzie wycinać… może Wasze drzewo będzie równie cudowne jak lipa posadzona przez mojego dziadka!

Marta Hirsz

P.S. Lipy można nabyć w szkółce w Chudowie (tam gdzie mój rodzinny dom i gdzie rośnie bohaterka mojego wpisu :))

Link do strony szkółki: http://szkolka-kostka.dkonto.pl/

W ofercie szkółki wszystkie drzewa, które rosną w naszym klimacie a lipy mają takie:

– Lipa kaukaska (Tilia caucasica)

– Lipa drobnolistna (Tilia cordata) odmiany: Green Globe, Greenspire, Rancho

– Lipa europejska (Tilia x europaea) odmiana: Wratislaviensis.

Zbliża się jesień i warto zaplanować swoje duże drzewo :)

Write a comment


9 − dziewięć =