Pracownia

Architektoniczna

17 HIKUSIE KARMICIELE 4

HIKO-Ogrodowy sposób na niejadka

  • Authorhiko
  • Date 29 Lipiec 2015
  • CategoryOgród

Mam syna 2,5 letniego, który jeszcze w kwietniu tego roku nie tknął żadnego owocu, a warzywa jadł tylko w zupie lub ewentualnie brokuł blanszowany zjadał po opowieści, że jest to drzewo i jakie to niesamowite jest, że taki mały chłopczyk, a całe drzewo razem z pniem zjada.

Troszkę mnie to zaczynało niepokoić, choć wiem, że dzieci mogą mieć różne etapy w życiu i raz jedzą coś w ilościach hurtowych, a potem pół roku się tego nie tkną. Ale nic, stwierdziłam że jak pojawią się jakieś nasze krajowe świeże owoce np.: truskawki to na pewno zje. I pojawiły się. Kupiłam koszyczek i błagam, wymyślam niestworzone historie o truskawce, robię koktajl, domowy jogurcik i nic. To samo robi jedna babcia i druga. Nie smakuje i już.

I zaczęły dojrzewać owoce w ogrodzie. Najpierw truskawki i było ich parę. Starszy syn w nie wparował, szybko pozbierał i wepchnął do buzi. Mały tylko patrzył. To samo na drugi i trzeci dzień. Kolejnego dnia zaczął się wyścig. Otworzyłam okno i mali wyskoczyli krzycząc: NA TRUSKAWKI!! KTO PIERWSZY!!!! Mały dobiegł do truskawek, zerwał pierwszą, włożył do buzi i zjadł. Potem zerwał następną i poooooszło! Z tygodnia na tydzień dojrzewały nowe owoce i nowe wyścigi!! Po truskawkach czereśnie, w międzyczasie morwy, agresty i porzeczki, teraz morele, śliwki, borówki, maliny i warzywa – pomidory, ogórki i marchewki. Pomidorki koktajlowe, które rosną u nas wszędzie – w ogrodzie na rabatach, na balkonie, w namiocie u pradziadka to prawdziwy hit! Teraz czekamy na brzoskwinie, jeżyny, aktinidie, winogrona i jabłka. Każda wyprawa do ogrodu równa się najedzony brzuszek ogromną ilością owoców i warzyw.

Jedna z babć się śmieje, że gotując obiad dla „trójki wymyślatych brzdąców” jest przerażona co zjedzą a czego nie, który będzie najedzony, a który nie, bo jednemu przeszkadza zielone, drugiemu czarne a trzeciemu konsystencja. I teraz ma rozwiązanie – wychodzą do ogrodu i po pół godziny są najedzeni jak bąki i to samymi witaminami :).

Jedzenie owoców i warzyw w ogrodzie od pewnego czasu to nie tylko wycieczka i oglądanie co dojrzało, a co jeszcze nie. Teraz przerodziło się to w wyprawy. Mój starszy syn wymyślił zabawę w szukanie „świątyni światła”. Do dziś świątyni nie znaleziono, ale efekty są piorunujące, ponieważ mój mały owocowo-warzywny niejadek po takim poszukiwaniu jest cały umorusany owocowym sokiem i ma zadowoloną minkę. Wygląda to tak, że w domu wspólnie rysują mapę, na której znajdują się wszystkie punkty, gdzie można coś zrobić czy też zjeść. Punkt po punkcie mali odkrywcy przemierzają kolejne elementy wyrysowane na mapie i wypełniają zadania:

– zjadają wszystkie borówki. ALE DOKŁADNIE – tak, by nie zostało nic dla kosów i szpaków,

– zrywają morele bo babcia musi mieć na kompot, przy okazji napełniając brzuszek,

– idą po marchew, ponieważ nacią trzeba nakarmić „kury kurkojady”, żeby samym nie zostać pożartym,

– wchodzą do tajemniczego tunelu po czerwoną moc chi („pomidorki”),

– idą karmić rybki twardym chlebkiem (obgryzając przy tym skórki),

Zabawa kończy się piciem swojskiego soku, po którym „już nie jesteśmy tymi samymi człowiekami” :).

Ogród to wspaniałe miejsce. Projektując ogród trzeba pamiętać, żeby nie były w nim tylko „mało wymagające iglaki” i trawnik bez kretów. Po co nam taki ogród, w którym nic się nie dzieje!!! W którym wieje N U D Ą !!. Jednym (z wielu) ogromnych atutów posiadania ogrodu są rośliny owocowe. Wcale nie muszą one być trudne w uprawie i wymagające. Mogą one stać się tak, jak w moim przypadku SPOSOBEM NA NIEJADKA, mogą być doskonałym materiałem na szybkie zorganizowanie jedzenia dla gości (można zrobić z nich szybciutko koktajl, ser, można zjeść surowe, albo mając 40min upiec ciasto czy też zrobić kompot), a przede wszystkim radość z samodzielnego wyprodukowania własnego jedzenia jest nieoceniona i naprawdę warto jej zaznać!!!

MAPA NARYSOWANA

MAPA NARYSOWANA

IDZIEMY SZUKAĆ ŚWIĄTYNI ŚWIATŁA - TĘDY!!

IDZIEMY SZUKAĆ ŚWIĄTYNI ŚWIATŁA – TĘDY!!

NAJPIERW PRZEZ LAS

NAJPIERW PRZEZ LAS

JEST PIERWSZE TROFEUM

JEST PIERWSZE TROFEUM

ZRYWAMY WSZYSTKIE DOJRZAŁE BORÓWY BO INACZEJ ZJEDZĄ JE KOSY I SZPAKI

ZRYWAMY WSZYSTKIE DOJRZAŁE BORÓWY BO INACZEJ ZJEDZĄ JE KOSY I SZPAKI

TERAZ PRZEZ LAS, W KTÓRYM ŚPI LAMPART - TRZEBA BYĆ Ciiiiiiiiiiiiichhooooo.....

TERAZ PRZEZ LAS, W KTÓRYM ŚPI LAMPART – TRZEBA BYĆ Ciiiiiiiiiiiiichhooooo…..

CICHO ZBIERAMY MORELE ŻEBY NIE OBUDZIĆ LAMPARTA

CICHO ZBIERAMY MORELE ŻEBY NIE OBUDZIĆ LAMPARTA

 

ALE PYCHOTA!! U U MNIAM MNIAM!!

ALE PYCHOTA!! U U MNIAM MNIAM!!

ZA NIEDŁUGO BĘDĄ BRZOSKWIŃKI

ZA NIEDŁUGO BĘDĄ BRZOSKWIŃKI

TERAZ PRZEZ LABIRYNT.....

TERAZ PRZEZ LABIRYNT…..

...Z KOLOROWYM WIDOKIEM NA PANIÓWKI.....

…Z KOLOROWYM WIDOKIEM NA PANIÓWKI…..

IDZIEMY RWAĆ MARCHEW.....

IDZIEMY RWAĆ MARCHEW…..

CHRUP CHRUP I MAMY NAĆ DLA KURKOJADÓW

CHRUP CHRUP I MAMY NAĆ DLA KURKOJADÓW

O JEST KURKOJAD RZUCAMY MU NAĆ!!!!

O JEST „KURKOJAD” RZUCAMY MU NAĆ!!!!

TERAZ MAMY WOLNĄ DROGĘ I SZUKAMY DALEJ...

TERAZ MAMY WOLNĄ DROGĘ I SZUKAMY DALEJ…

O POMIDORKI I OGÓRKI... U U MNIAM MNIAM!!

O POMIDORKI I OGÓRKI… U U MNIAM MNIAM!!

I ZNALEŹLIŚMY JEZIORKO ZE ZŁOTYMI RYBKAMI....

I ZNALEŹLIŚMY JEZIORKO ZE ZŁOTYMI RYBKAMI….

O TAM RYBKI SĄ!!! KARASIE, KARPIE, JESIOTRY I OKONIE!!

O TAM RYBKI SĄ!!! KARASIE, KARPIE, JESIOTRY I OKONIE!!

... A JAKI ONE MAJĄ DOBRY CHLEBEK....

… A JAKI ONE MAJĄ DOBRY CHLEBEK….

MOŻE I ŚWIĄTYNI NIE ZNALAZŁEM ALE ZA TO DUŻO ZJADŁEM :)

MOŻE I ŚWIĄTYNI NIE ZNALAZŁEM ALE ZA TO DUŻO ZJADŁEM :)

Drzewa owocowe, agresty (czerwone, białe, kolcowe, bezkolcowe), porzeczki (białe, czerwone, czarne), porzeczkoagresty i borówki amerykańskie można kupić po 1 października u moich rodziców w Chudowie: http://szkolka-kostka.pl/

Krzewy i krzewinki owocowe w sklepach ogrodniczych, o których pisałam w poście: http://www.hiko.pl/ogrod/zakupy-do-ogrodu-tylko-tam/

Po projekt ogrodu zapraszam do siebie. To naprawdę nie jest duży koszt, a różne atrakcje na pewno w każdym ogrodzie zmieszczę :)

ZAPRASZAM

Marta Hirsz – ARCHITEKT KRAJOBRAZU

Write a comment


1 + jeden =