Pracownia

Architektoniczna

HIKO-w rytmie HIKO

W rytmie HIKO

  • Authorhiko
  • Date 22 Sierpień 2017
  • CategoryArchitektura Krajobraz

Rytm towarzyszy nam od zarania. W ustalonym rytmie następują po sobie dni, pory roku. Nasze życie też oparte jest o rytm.  Najpierw rytm serca naszej matki, potem rytm wychowywania przez rodziców aż po rytualne zachowania dobowe kształtowane przez doświadczenia w ciągu całego naszego życia. Od dziecka kształtujemy swoje upodobania do rytmu muzycznego. W rytmie muzyki tworzonej przez muzyków tańczymy, przeżywamy fabułę filmów, spektakli teatralnych, uprawiamy sport, kształtujemy nastrój różnych sytuacji i okoliczności w życiu. Wszystko w zasadzie oparte jest o rytm, który pod siebie kształtujemy lub go wybieramy i przyjmujemy albo adaptujemy pod siebie. Pod siebie – ponieważ każdy człowiek może odczuwać go inaczej i w innym preferować żyć.

W rytmie nie tylko dzieje się nasze życie… w rytmie układamy też naszą przestrzeń. Można to robić po swojemu lub w rytmie projektantów.

Każdy projektant przyjmuje pewien wyuczony rytm np.: w oparciu o typowy rozstaw osi projektowych, typową szerokość szafki, jej głębokość, wymiar cegły, kierunki świata… wszyscy mają tą samą podstawę, składowe, typowe wymiary i z tego projektują, składają budynek lub przestrzeń układając składowe w pewien rytm. Układanie składowych przez architekta w jego indywidualnym wrodzonym poczuciu rytmu pozwala tworzyć bryły i przestrzenie niepowtarzalne, unikalne. Tak jak muzyk z dźwięków tworzy melodię, która wpada w ucho i człowiek jest w stanie nucić ją cały dzień tak samo architekt tworzy np.: dom, w którym człowiek czuje się dobrze, który nie zaburza jego rytmu dobowego, preferencji życia i powoduje radość oraz spokój ducha.

Nasze budynki mają nasz rytm, w oparciu o który kształtujemy jego wysokość, szerokość, rozmieszczenie okien, wnętrz, proporcje wszystkich elementów składowych, kolorystykę.

Każdy dom jest złożony z tego samego: fundament, ściany, dach, okna, drzwi. To dlaczego domy różnych projektantów tak bardzo różnią się od siebie? To dlatego, że każdy ma inne poczucie rytmu. I tak jak jedni lubią bluesa, inni rocka a jeszcze inni house (lub co tam jeszcze) z tego samego powodu wielu wybiera HIKO i nasz wyczuwalny rytm.

Marta Hirsz

P.S. Podziękowania dla wszystkich inspirujących nas klientów.

Write a comment


7 − dwa =